DOKTORUNUZA BAŞVURUN

Saç Ekimi Hakkında Merak Edilenler

 

Saç Ekimi Hakkında Merak Edilenler

 

Saç ekiminden 1 ay sonraki saç uzaması

Saç ekiminden sonraki ilk ayda ekilen saçların büyük bir kısmı uzamış ve aynı zamanda net bir şekilde görülebilmektedir. Bu aşamada, beklenen saç yoğunluğunun yaklaşık %40'ı görünür hale gelir. Ancak ekilen saçın uzunluğu en nihayetinde ölür ve saç kökü dinlenme aşamasındadır, ama saç ekimi sonrası büyümeye hazırlanır.

Saç ekiminden 3 ay sonraki saç uzaması

Saç ekiminden sonraki üçüncü ayda, ekilen saçların uzunluğu ölür ve ekilen saç kökü, saç ekimi sonrası büyümeye yavaş yavaş hazırlanır. Beklenen saç yoğunluğunun sadece %10'u görünür. Saç büyümesinin ilk atakları daha sonra üçüncü aydan itibaren beklenebilir. Sabır bu aşamada sadık bir arkadaştır.

Saç ekiminden 5 ay sonraki saç uzaması

Saç ekiminden yaklaşık beş ay sonra saçlar nihayet gözle görülür şekilde uzamaya başlar. Bu aşamada, beklenen saç yoğunluğunun yaklaşık %20-30'u görülür ve daha fazla tetiklenmeler beklenebilir.

Saç ekiminden 7 ay sonraki saç uzaması

Ameliyattan yedi ay sonra geçmiştir ve saçın son durumu bir sonraki büyüme hamlesinden geçmiştir. Saç ekiminin nihai sonucunun yaklaşık %40-50'si artık gözle görülebilir ve saçın kendisi artık biraz daha uzun bir hal almıştır. Saç ekimi sonrası saç kesimi ile ilgili bazı bilgiler bu yazının devamında yer almaktadır.

Saç ekiminden 9 ay sonraki saç uzaması

Saç ekiminden yaklaşık dokuz ay sonra, ekilen saçların %60-70'i gözle görünür hale gelir ve sonunda saç ekiminin birçok fırsatından ve avantajından yararlanmak için aldığınız karardan mutluluk duyarsınız. Bununla birlikte, bu aşamada saç büyümesi hala tamamlanmamıştır.

Saç ekiminden 12 ay sonraki saç uzaması

Saç ekiminden bu yana on iki ay geçti ve saçın son durumu, ekilen saçların yaklaşık %80- 90'ını gösteriyor. Saç ekimi yöntemleri giderek %100 uzama oranlarına yaklaşmaktadır ancak çeşitli nedenlerle saç ekimi sonrası kullanılan her saç çıkmamaktadır. Sonuçtan memnun kalmasanız bile, saç pigmentasyonu (kafa derisinin koyulaşması) ile son yüzde noktalarını çıkarabilirsiniz.

Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gereken hususlar?

Saç ekimi sonrası en uygun iyileşme süreci için verilen talimatlara uymak önem taşımaktadır. Tedavinizi üstlenen doktor, saç ekimi sonrası günlük yaşamınızla ilgili ipuçlarının yanı sıra talimatlar ve yasaklar şeklinde bu özellikleri size sağlayacaktır. Ayrıca bizde size bu bilgileri aşağıda açık bir şekilde sunmak isteriz.

Saç ekimi sonrası uyumak

Saç ekimi sonrası hızlı iyileşme için dinlendirici bir uyku önemlidir. Saç ekiminden hemen sonraki ilk gece çoğu hasta uyumakta zorluk çeker. Ameliyat sonrası yaraların çarşafa yapışmaması için boyun yastığı ile yatılması zorunludur. Ayrıca ilk 5 gün sadece sırt üstü yatılması gerekmektedir, şişliğin yüz kısmına ulaşmaması için. İlk birkaç gece, anestezik solüsyon başın arka kısmındaki gözeneklerden kaçar, bu nedenle saç ekiminden önce de hazırlanabilen tek kullanımlık yastık pedleri önerilir. Saç ekimi sonrası uyumak için bazı ipuçları daha:

 • Yatak ve boyun yastıkları henüz tam oturmadığı için nakledilen greftlerle temas etmemelidir.
 • Saç ekiminden sonraki 6. günden itibaren tekrar yan yatarak ve 10. günden itibaren tekrar yüzüstü uyuyabilirsiniz.
 • Hastalara gün içinde şişliğin yüze yayılmaması için kafa bandı verilir. Bu kafa bandı uyurken boyun çevresinden aşağı doğru çekilmeli ve 3 gün sonra kesilmelidir.

Saç ekimi Sonrası Yeme İçme

Saç ekimi sonrası saçların uzamasına yardımcı olmak ve ideal bir sonuca ulaşmak için saç ekimi sonrası beslenme çok belirleyici bir faktördür. Doktorlar, biyotin içeren gıdalara büyük değer verilmesini tavsiye ediyor. Bunlara örneğin muz, çilek, domates, yumurta, yer fıstığı, sığır karaciğeri, ringa balığı veya yulaf ezmesi dahildir.

Bu listeyi sonsuza kadar sürdürebiliriz- ancak biyotin içeren gıdaların saç ekiminden sonra saç büyümesini teşvik ettiğini not ediyoruz. Özellikle iyileşme evresinde vücudun çok suya ihtiyacı vardır. Özellikle bu süre zarfında saç ekiminden sonraki gün en az 3 litre su içilmesi ve örneğin alkolden uzak durulması tavsiye edilir.

Saç ekimi sonrası ilaç kullanımı

Antibiyotikler ve ağrı kesiciler saç ekimi sonrası iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Doktorlar, ameliyattan sonra mümkün olan en kısa sürede tekrar fit olmanıza yardımcı olacak doğru ilaçları verecektir. Size saç ekiminden hemen sonra hangi ilaçları almanız gerektiğini daha detaylı anlatmak istiyoruz:

 • Antibiyotik: İlk hafta her 12 saatte bir yemekten sonra bir miktar su ile bir antibiyotik tableti alınmalıdır.
 • Ağrı kesiciler: Saç ekiminden sonra da ağrı olabilir tabi ki. Bunu azaltmak için gerekirse ağrı kesici alınmalı, ancak günde 5 tabletten fazla olmamalıdır.
 • Şişlik önleyici: Saç ekimi sonrası şişliği gidermek için tedaviyi yapan doktor tarafından size ilaç verilecektir. Bu saç ekiminden sonra 5. güne kadar alınmalıdır. Kural olarak, operasyon gününde ve operasyondan sonraki 2. ve 3. günlerde 3 tablettir. 4. günde, alınması gereken yalnızca son iki tablet kalır. O zaman şişlik yavaş yavaş azalacaktır.

Saç ekiminden sonra saç yıkama

Saç ekimi sonrası saç yıkanırken özel dikkat gerekmektedir. Saç ekiminden sonra saçınızı yıkayabilir misiniz? Belirli koşullar altında yaklaşık 48 saat saçınızı tekrar yıkamanıza izin verilir. Bunun için hastalar genellikle saç kliniğinden losyon ve özel şampuan alırlar. Ancak donör bölge ile ekim yapılan bölgenin nasıl yıkanacağı farklıdır.

 • Ekilen bölgeyi yıkayın: Losyon yeni ekilen saça nazikçe sürülür ve yaklaşık 45 dakika bekletilir. Losyon daha sonra bir sprey kutusundan arkadan öne doğru ılık su ile durulanır. Saçlar tam olarak çıkmamış olabileceğinden burada özel dikkat gösterilmelidir. Daha sonra köpüklü şampuan gelir ve bu şampuan da dikkatlice sürülür ve yaklaşık 5 dakika bekletilir. Yine çıkan yönünde su ile durulayın. Biraz daha sert olabilecek şekilde bir havluyla dikkatlice kurulayın.
 • Donör bölgeyi yıkayın: Ekilen saçların alındığı hareketsiz kırmızı alan önce şampuanla 3 dakika tedavi edilir ve sprey şişesi ile durulandıktan sonra losyonla masaj yapılır. Bunun 10 dakikalık bir maruz kalma süresi olmalıdır.
 • Saç ekimi sonrası saçlarınızı yıkamak en az 10 gün bu şekilde yapılmalıdır. Sizi tedavi eden doktorla yakın bir konsültasyondan sonra, saç ekiminden sonra her zamanki gibi tekrar duş almak mümkün olacaktır.

Saç ekimi sonrası saç kesmek

Saç ekiminden sonra saçınızı kesebilir misiniz? Buradaki vurgu “kes” kelimesi ise, evet. Çünkü saç ekiminden sonraki ilk üç ayda saçınıza jiletle değil, sadece makasla dokunmanıza izin verilir. Yapılacak en iyi şey, eşinize veya güvendiğiniz diğer kişilere, ince bir makasla düzeltip düzeltemeyeceklerini sormaktır. Tabii ki, kuaför ziyareti de sorun değil, ancak daha sonra kuaföre donör bölgedeki saç derisine hiç dokunulmamak gerektiğini belirtmelisiniz. Üç ay sonra saçlarınızı tekrar ustura ile kesebilirsiniz.

Saç ekimi sonrası nasıl davranılacağına dair talimatlar

Saç ekiminden sonra mutlaka doktorunuzun talimatlarına uyunuz. Katılan hekimlerin saç ekiminden sonra da hastalarına yönelik bazı önemli davranış kuralları ve tavsiyeleri vardır. İşte şiddetle tavsiye edilen bazı ipuçları ve kurallar

 • Dinlenme: Saç ekiminden sonraki en az ilk iki gün gerçekten doğru bir şekilde dinlenmek önemlidir.
 • Tek Kullanımlık Pedler: Bu tek kullanımlık pedleri* uyumak için alın çünkü ilk birkaç gece saç ekimi sırasında enjekte edilen solüsyon başın arkasındaki gözeneklerden dışarı çıkacaktır ve aksi halde donör alan yatağa yapışabilir.
 • Kabuklar: Saç ekiminden sonraki on ikinci günden itibaren, tüm kalıntılar kafadan kaybolana kadar kafadaki kabukları nazikçe ovalayabilirsiniz.
 • Şapka: Saç ekiminden sonraki ilk 14 gün boyunca birçok saç kliniğinin hastalarına verdiği gevşek bir kamp şapkası giyilmelidir. Ancak bu 2 haftadan sonra daha sıkı bir beyzbol şapkası veya başka bir başlık takmak mümkündür. Bununla ilgili daha fazla bilgiyi saç ekimi sonrası şapka takma makalesinde okuyabilirsiniz.
 • Masaj: Kafa bandına ek olarak masajla da şişliği giderebilirsiniz: Alnına kaşlardan yukarı doğru V şeklinde kulaklara doğru masaj yapmalısınız.
 • Biotin şampuanı: Saç ekiminden yaklaşık 14 gün sonra kendi şampuanınızı tekrar kullanmanıza izin verilir verilmez biotin içeren bu şampuan önerilir*.

Saç ekimi sonrası neler yasaktır?

İyi bir saç kliniği, talimatların yanı sıra kesin yasaklarda koyabilir. Saç ekimi sonrası bakımla ilgili birçok ipucunun yanı sıra, tedavi eden uzmanlar operasyondan sonra da net yasaklar belirtiyorlar. Ameliyattan sonra yasak olan veya en azından kaçınılması gereken bazı şeyleri aşağıda listeledik:

 • Ameliyattan sonra en az 14 gün sigara içmek yasaktır. Bununla ilgili daha fazla bilgiyi saç ekimi sonrası sigara içmek makalesinde okuyabilirsiniz.
 • Saç ekiminden sonra 14 gün alkol içmek yasaktır.
 • Ameliyattan sonra en az 30 gün aşırı terlemeden kaçınılmalıdır
 • Saç ekiminden sonra yaklaşık bir hafta cinsel ilişki yasak.
 • Saç ekiminden sonra en az bir ay boyunca kuvvetli güneşe maruz kalmak yasaktır.
 • Yapılan spora bağlı olarak en az bir ay spor yasaktır - örneğin futbol gibi temaslı sporlardan en az 2 ay kaçınılmalıdır.
 • Saç ekiminden sonra en az bir ay süreyle kafa vurmak ve kaşımak yasaktır